Eesti ja Ukraina

Ärisuhted

Eesti ja Ukraina kahepoolsed suhted on tulemuslikud, sealhulgas kahe riigi tihedalt läbi põimunud poliitilised suhted ning inimestevahelised kontaktid.

Eesti saatkond Ukrainas (suursaadik Gert Antsu) asub Kiievis. Esimese sekretäri majandusalaste küsmustestes ametikoha Samuti, Jelena Ennok omab Eesti suursaatkonna Ukrainas majandusalaste küsimuste esisekretäri ametikoha. Saatkonnal on alati hea meel tervitada Eesti äridelegatsioone, kes tulid Ukrainasse oma ettevõtet avama või arendama.

Ukraina suursaatkond Eestis asub Tallinnas, suursaadik Marjana Betsa on Ukraina-Eesti kaubanduskoja liige ning propageerib Ukraina ja Eesti vaheliste ärisuhete aktiivset arendamist.

Ukraina ja Eesti kahepoolsed majandussuhted on viimastel aastatel kiiresti arenduvad ja kasvavad. Praegu on veel võimalusi Eesti ettevõtete ekspordi suurendamiseks Ukrainasse, samuti Ukraina investeeringute osakaalu suurendamist Eestis. Kahepoolses kaubanduses 2018. aastal Ukraina oli Eesti 22. väliskaubanduspartner käibega 200 miljonit eurot, samas eksport kasvas 12% ja import 28% võrra.

Ukrainasse eksporditud kaupade hulgast peamiselt eksporditi keemiatooteid. Enamik tooteid on hermeetilised segud ja muud mastiksid, värvi- ja laki materjalid, ravimid ja kosmeetika. Ekspordi suuruselt teisel kohal olid masinad ja seadmed (17%). Kolmandal kohal on loomse päritoluga tooted (13%) (eriti mereannid).

Ukraina kodanikud registreerisid Eesti suurima ettevõttete arvu e-Residency kaudu, eesti riiklik programm mis on loodud välisriikide veebiettevõtjatele. Eesti digitaalset ID-kaarti kasutades on Ukraina ärimehed loonud juba üle 450 ettevõtte.